علمی هنری آموزشی
نکات

نکات جالب خانه داری

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:14  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

هنر سفره آرایی برای میز شام

اگر دستورالعمل های خوب و مناسب داشته باشید، هنر سفره آرایی برای میز شام خیلی راحت تر خواهد شد. چه شام تان خیلی رسمی باشد چه معمولی، چند راهبرد اصلی هستند که باید حتماً یاد بگیرید.

▪ دستورالعمل ها

۱) اول ببینید چه تعداد مهمان دارید. اگر تعداد بچه ها زیاد باشد، می توانید یک میز مخصوص فقط برای بچه ها بچینید. اما اگر می خواهید بچه ها هم سر همان میز اصلی بنشینند، اگر بچه های خیلی کوچک هم در جمع وجود داشته باشد، باید از صندلی های مخصوص کودکان استفاده کنید.

۲) تعیین کنید که چه تعداد از مهمانان می نشینند. برای راحتی بیشتر پدر و مادرها بهتر است پیش فرزندان شان بنشینند. اگر مهمان مرد هم باشد، مطابق اصول باید سمت راست میزبان زن بنشیند و اگر مهمان زن در بین مهمانان باشد باید سمت راست میزبان مرد بنشیند. برای مهمانی های بزرگ باید ببینید چه کسانی بهتر با هم ارتباط دارند و آنها را پیش هم بنشانید. خیلی ها دوست دارند مردها و زن ها یکی درمیان بنشینند اما لازم نیست.

۳) تصمیم بگیرید که می خواهید از رومیزی استفاده کنید یا خیر. اگر رومیزی تان سفید و جنس آن لیز باشد، لازم است زیر آن حتماً چیزی بیندازید که روی میز لیز نخورد. رومیزی باید تقریباً به اندازه ۳۰ سانتیمتر از میز آویزان باشد. اگر شام تان بوفه است، رومیزی باید تا زمین باشد.

۴) وقتی رومیزی را تنظیم کردید، می توانید میز را بچینید. با تا کردن دستمال ها شروع کنید و آنها را در وسط جای نشستن هر مهمان قرار دهید.

۵) چنگال بزرگ را در سمت چپ دستمال و چنگال کوچک سالاد را در سمت چپ چاقوی بزرگ قرار دهید.

۶) یک بشقاب مخصوص سالاد در سمت چپ چاقوها بگذارید. بشقاب غذا وقتی مهمانان می نشینند نباید روی میز باشد.

۷) یک چاقو در سمت راست دستمال بگذارید طوری که قسمت برش دهنده آن به سمت بشقاب باشد. اگر غذایتان استیک یا مرغ است، می توانید از چاقوی استیک هم استفاده کنید.

۸) اگر سوپ و سالاد هم دارید تعداد قاشق هایی که روی میز می گذارید باید دو عدد باشد. قاشق کوچک دسرخوری باید در سمت راست چاقو و قاشق سوپ خوری باید در سمت راست قاشق دسرخوری باشد. همچنین می توانید قاشق دسرخوری را درست موقع سرو دسر روی میز بگذارید.

۹) بشقاب نان را با یک چاقوی کره خوری در فاصله ۵ سانتیمتری بالای چنگال ها بگذارید.

۱۰) لیوان آب را در فاصله ۵ سانتیمتری بالای چاقوها بگذارید. در سمت راست این لیوان می توانید گیلاس نوشیدنی را قرار دهید.

۱۱) اگر قهوه یا چای هم سرو می کنید، یک فنجان در سمت راست همه این وسایل و یک قاشق چای خوری در سمت راست فنجان قرار دهید

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:13  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
>> هنر خانه داری <<


ـ برای جدا كردن پوست نازك روی بادام، آنها را 2 دقیقه در آب جوش قرار دهید و بعد در آب سرد بگذارید تا براحتی پوست آنها جدا شود.

ـ برای گرفتن پوست هلو در تهیه مربا و كمپوت، آنها را یك دقیقه در آب ب

ـ برای گرفتن پوست هلو در تهیه مربا و كمپوت، آنها را یك دقیقه در آب بجوشانید و بعد پوست آن را بكنید.

ـ برای خشك كردن هلو یا زردآلو آنها را از وسط 2 نیم كرده، هسته را در آورید و روی سینی فر بگذارید. حرارت فر را روی حداقل تنظیم كنید. لای در فر را باز بگذارید و مرتب به آنها سر بزنید و چنانچه لازم است آنها را زیر و رو كنید تا نسوزند. وقتی برگه‌ها خشك شدند، سینی را از فر خارج كنید.

ـ برای تهیه یخ فانتزی، می‌توانید داخل هر قالب یك گیلاس یا آلبالو قرار دهید و بعد در قالب آب بریزید و بگذارید یخ ببندد.

ـ برای از بین بردن لكه چسب، پارچه‌ای را درون سركه فرو برده و روی لكه بگذارید به‌طوری كه كاملا آن را بپوشاند. با این كار چسب، سفتی خود را از دست می‌دهد و جدا می‌شود.

ـ اگرسوزن چرخ خیاطی شماكندشده وقابل استفاده نیست آن را دورنیندازید. یك سمباده معمولی را زیر چرخ قرارداده و سوزن راچندباردرآن فرو كنید تا دوباره ماننداولش تیز شود.

ـ برای زدودن آهاریا نشاسته از اتو،وقتی اتو گرم است با یك قالب صابون روی آن بمالید،سپس با پارچه تمیزی لكه‌ها را پاك كنید و صیقل دهید. همچنین می‌توانید لكه‌های قهوه‌ای یا سوختگی در كف اتو را با مالیدن محلول گرم شده سركه و نمك برطرف كنید.

- برای پاک کردن جای بد منظر برچسب های مختلف بر روی درب یخچال میتوانید روغن جلای مبلمان را روی آنها پاشیده و سپس با دستمال نرمی پاک کنید .

- برای از بین بردن بود بدی که از فر آشپزخانه بمشامتان رسیده و شما را ناراحت میکند ، میتوانید قبل از پخت غذا ماهی تابه ای را تا نصفه با مخلوط آب و سرکه پر نموده و وسط فر قرار دهید . حال باید فر را بمدت چند دقیقه گرم کرده و سپس بگذارید تا سرد شود .

- برای برطرف نمودن چرک یقه پیراهن ، قبل از قراردادن آن در ماشین لباسشوئی میتوانید بر روی یقه پیراهن صابون مالیده و پانزده دقیقه ای صبر کنید . سپس آنرا در داخل ماشین لباسشوئی بیاندازید تا تمیز تمیز شود .

- برای پاک کردن لکه های شمع میتوانید بر روی آنها کمی نفت ریخته و بعد از پنج دقیقه پاکش کنید .

- بهترین راه زدودن بوی بد پیاز و سیر از دست و انگشتانتان مالیدن دستها با سیب زمینی آب پز است .

- برای اینکه دود سیگار را در مکانی سربسته از بین ببرید میتوانید بلافاصله شمعی روشن کنید .

- اگر بهنگام اتو کردن لباسی محلی برنگ زرد درآمد میتوانید برای پاک کردن لکه زرد از آب اکسیژنه استفاده کنید .

- برای پختن بغولات خشک از یک شب قبل در آب ولرم گذاشته و بهنگام پخت کمی جوش شیرین به آب علاوه نمائید .

- اگر کف تنگ آب بنظر کدر میرسد میتوانید کمی نمک و سرکه در کف تنگ نگاهدارید تا بهتر از روز اولش گردد .

- برای جذب رطوبت داخل یخچال میتوانید ظرفی پر از نمک در آن قرار دهید .

-اگر کیکی که پخته اید از قالب خود خارج نمیشود میتوانید پارچه ای مرطوب زیر ظرف پهن کرده و کمی صبر کنید .

- اگر کنسروی را باز کردید ، محتویاتش را داخل ظرف شیشه ای مناسبی قرار دهید تا عمر طولانی تری داشته باشد .

- برای اینکه کریستالهای زیباتان بعد از شستشو هنوز درخشش  خاصی یابد میتوانید بار آخر آنها را با مخلوط آب و سرکه آب بکشید

- در قابلمه ها و تابه هائی که زرد شده اند میتوانید کمی آب و تمیزکننده قرار داده و بعد بجوشانید . بعد از جوشاندن ابتدا با آب گرم و سپس نیز با آب سرد آنها را آب بکشید .

- برای اینکه تنگ آب سفره تمیزی و شفافیت قبلی خود را باز یابد ، میتوانید نصف آنرا با تکه های روزنامه پرکرده و بعد از ریختن آب بر رویشان حسابی تکانش دهید .

- برای تمیز کردن شیرهای آب بجای دستمال از جوراب کهنه تان استفاده کنید تا نتیجه عالی را ببینید .

- اگر به آبی که گل کلم ها را در آن میجوشانید کمی شیر علاوه کنید ، هم گل کلم ها رنگ سفید زیبائی مییابند و هم خبری از بوی بد  در میان نخواهد بود .

- برای زدودن لکه لجوج چائی ؛ اگر پارچه تان پنبه ای و یا پشمی بوده و لکه چائی تازه باشد میتوانید آنرا با دستمالی که در آب ولرم خیس کرده اید بمالید . ولی اگر لکه چائی کهنه باشد آنگاه با تکه پنبه ای آغشته به آب لیمو و آب ولرم آنرا تمیز کنید .  

- اگر دوست دارید رب گوجه فرنگی تان عمر بیشتری داشته باشد بهتر است  بعد از صاف کردن سطح روئی رب گوجه فرنگی بر رویش لایه ای روغن زیتون علاوه کنید .

- برای زدودن لکه تخم مرغ باید لباس و یا پارچه را مدتی در آب سرد نگاه داشته و سپس با آب ولرم و صابون آنرا بشوئید .

- برای نگاهداری بغولات و برنج همیشه برنی های شیشه ای را ترجیح دهید .

- برای زدودن بوی ماهی از بشقابهایتان میتوانید در ظرف شستشوی ظروف کمی تفاله قهوه گذاشته و شستشو را آغاز کنید .

- برای پوست گرفتن گوجه فرنگی باید با لبه پشتی چاقو در جهت عکس عمل پوست گرفتن چندین بار بر روی گوجه فرنگی بکشید و یااینکه آنها را بمدت یک دقیقه در آب جوش نگاه دارید .

- برای دور ساختن مزه تلخ بادنجانها باید بعد از پوست گرفتن آنها را در آب نمک نگاه دارید .

- به شستشوی سبزیجات در آبی که بدان نمک علاوه کرده اید عادت کنید زیرا آب نمک سبزیجات را بهتر و مؤثرتر تمیز میکند .

- برای ممانعت از ترکیدن سوسیس ها  در فر و یا روی منقل میتوانید قبل از پخت آنها را در شیر سرد فرو کنید .

- برای زدودن ملح چائی در داخل قوری بهتر است تا پانزده دقیقه در آن سرکه بجوشانید .

- برای پاک کردن لکه و رنگ پوست گردوی تازه از دست ها میتوانید آنها را با پنبه ای آغشته به سرکه حسابی مالیده و سپس با آب سرد بشوئید .

- برای پاک کردن لکه زنگ فلز بر روی لباس چند قطره بدان آب لیمو علاوه نموده و سپس اتویش کنید .

- اگر بر روی پیازهائی که قصد سرخ کردنشان را دارید کمی آرد بپاشید مطمئن باشید که رنگی عالی خواهند داشت .

- قبل از پوست گرفتن پیاز انگشتانتان را به سرکه آغشته کنید تا بدینوسیله بوی پیاز بخود نگیرد .

- برای راحتی جداشدن پوست تخم مرغ باید بعد از خارج ساختنشان از ظرف آب جوش بلافاصله در ظرف محتوی  آب سرد قرار داده و کمی صبر کنید .

- اگر به گوشت در حال پخت آب لیمو علاوه کنید هم طعم آنرا مطبوع خواهید ساخت و هم سرعت پخت را افزایش میدهید .

- بهنگام پخت قارچ درب قابلمه را کمی باز بگذارید تا هم قارچها سیاه رنگ نشوند و هم آب قارچها براحتی بخار شود .

- با افزودن مقدار کمی جوش شیرین به شیر هم از فاسد شدنش در کوتاه مدت جلوگیری خواهید نمود و هم هضم آنرا آسان خواهید کرد .

- برای جلوگیری از کپک زدن نان قرار دادن کمی نمک در ظرف نان را فراموش نکنید .

- اگر بر روی رو میزی آب میوه ریخت دستپاچه نشوید ؛ کمی نمک بر روی آن پاشیده و مطمئن باشید که در اولین شستشو لکه ای در بین نخواهد بود .

- برای برطرف کردن بود بد دهان دانه قهوه بجوید .

- برای اینکه درب شیشه ای قابلمه و یا ماهی تابه تان بخار نگیرد با پوست لیمو از داخل سطح شیشه را بمالید . 

چگونه از زنگ زدن سیم ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

یک لیوان پلاستیکی یا شیشه دهن گشادی را از محلول آب و صابون پرکنید و سیم ظرفشویی را پس از شستن ظرف‏ها درون آن بیاندازید. آب و صابون را هر شب عوض کنید تا سیم ظرفشویی شما تمیز و پاکیزه بماند.

روش دیگر برای جلوگیری از زنگ زدن سیم ظرفشویی آن است که سیم را پس از شستن با آب، روی قطعه‏ ای کاغذ آلومینیومی (فویل) قرار دهید سپس روی چراغ گاز بگذارید تا حرارت شعله پیلوت آرام آرام آب آن را بگیرد و خشک کند.


 

ظرفشویی آسان

اگر برای شستن ظرف، وسیله دسته بلندی در اختیار ندارید خود می ‏توانید ابتکاری به خرج دهید. یک گیره بزرگ کاغذ را به ابر یا پارچه ظرفشویی وصل کنید و از آن به منزله دسته استفاده کنید، به این ترتیب از زبر شدن یا کثیف شدن ناخن و انگشتان شما هنگام ظرفشویی جلوگیری خواهد شد.


 

رقیق کردن مایع ظرفشویی

برای صرفه‏ جویی در مصرف مایع ظرفشویی می‏ توانید آن را با آب رقیق کنید. یعنی مایع ظرفشویی را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط ساخته و درون ظرفی (مانند بطری خالی مایع ظرفشویی) بریزید. در عین حال که از تأثیر آن کاسته نمی‏ شود، از لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه خواهد بود.


 

زدودن لکه از ظروف نچسب و بچسب

برای پاک کردن ماهیتابه یا قابلمه‏ های که سوخته و تـَه ‏گرفته، هرگز با قاشق یا دیگر وسایل فلزی به جان آنها نیفتید، زیرا نتیجه چیزی جز خراشیده شدن ته ماهیتابه یا قابلمه نخواهد بود. برای آن که این کار را به راحتی انجام دهید به روش زیر عمل کنید:

ته ِ ظرف سوخته مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود؛ بگذارید چند ساعت بماند. معمولاً با این اقدام می ‏توانید قسمت سوخته را بلند کنید و ظرف را به راحتی بشویید. لکه‏های سرسخت را هم از ظروفی که معمولاً غذا به ته آنها نمی‏ چسبد می ‏توان به روش زیر از بین برد:

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، نصف فنجان سرکه و یک فنجان آب در آن بریزید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید.
 

 

 

4 ریز نکته خانه داری ؛ شستشوی پرده
 

1- هنگامی که پرده های خانه تان را برای خانه تکانی بهاره بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.

2- پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.

3- اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال آب رفتن آنها وجود دارد، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به میزان 1 قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و به مدت 24 الی48 ساعت به صورت مچاله قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، پارچه را آب کشی کرده و اتو بزنید. سپس شروع به دوختن پرده کنید. این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد نیز سبب تثبیت رنگ های موجود می شود.

4- برای گردگیری پرده ها و زدودن گرد و خاک، در هر یک از جاروبرقی های خانگی، سری مخصوصی برای این منظور قرار داده شده است. با نصب آن بر روی میله جاروبرقی هر چند وقت یکبار پرده های خانه تان را گردگیری کنید.
 


 

1. رفع لکه های شمع از فرش :
اگر تکه شمع داغی روی فرش افتاده ، یک برگ کاغذ خشک کن یا کاغذ قهوه ای بردارید و روی سطح سوخته یا شمع بگذارید. اتو را داغ کنید. و روی محل مورد نظر قرار دهید تا شمع جذب کاغذ شود.

2. شستشوی گل مصنوعی :
برای نظافت گلهای مصنوعی از آب نیمه گرم همراه با مخلوطی از مایع ظرفشویی استفاده کنید. و گلها را داخل این محلول درست شده قرار دهید و سپس با گذشت چند دقیقه ، با اب نیمه گرم ، شست و شوی دهید.

3. باران و شوره کفش :
اگر نشاسته ای از سفیدی یا شوره هایی روی کفش خود دیدید ، مخلوط آب و سرکه که یکی از نتیجه بخش ترین محلولهای شیمیایی دست ساز است را آماده کنید و روی کفش بمالید. خواهید دید که هیچ اثری از شوره باقی نخواهد ماند

4. نکته هایی بر تزئین منزل به سبک مدرن :
مدرنیسم سبکی است که بیشتر به شییوه تفکر ارتباط دارد تا منزل ارایی. اما سبکی نیز به نام مدرنیسم در طراحی منزل به وجود آمده که طراحی ساده را توصیه می کند. هر وسیله بنا به کاربرد خود در خانه قرار داده می شود و وسایل زائد در این سبک جایی ندارد.

5. دیوارها :
تا حد امکان باید گچکاریها را محو کرد. به همین منظور باید رنگ گچبری دیوار را به رنگ سفید درآوریم تا مشخص نباشد. از کاغذ دیواری نباید در سبک مدرن استفاده شود ، برای تنوع می توانید به یکی از دیوارها اینه نصب کنید.

6. پنجره ها :
برای داخل شدن حداکثر نور به داخل خانه ، پنجره ها حتی الامکان باید ساده باشند. و پرده ای که به آنها نصب می شود ، از جنس کتان ابریشمی یا حتی از کرکره های بسیار ظریف سفید رنگ باشد. در سبک مدرن ، نور نقش مهمی ایفا می کند ، به همین منظور با سفید کردن دیوارها و پرده ها خانه روشن تر به نظر می رسد.

7. کف :
کف خانه حتی الامکان باید یکپارچه و بدون درز باشد. می توانید یا فرش بزرگ پهن کنید. که کف را یکپارچه بپوشاند یا اینکه کف را سنگ کنید و یک قالیچه ساده روی آن پهن کنید.

8. اسباب خانه :
در سبک مدرن مسلماً باید از جنس چرم و چوب بباشند و نباید از مبلهای بزرگ راحتی در خانه استفاده کرد. تعداد گیاهانی که در خانه قرار داده می شوند ، نباید از یک یا دو عدد بیشتر شود. بلکه باید از گیاهان با طراوت استفاده شود. در سبک مدرن وسایل تزئینی بسیار کم در خانه به کار می روند و می توانند شامل نقاشیهای مدرن یا مجموعه های ظریف باشند.

9. طریقه تمیز کردن گلدان
برای تمیز کردن گلدانی که خاک آن را خالی کرده اید ، ولی هنوز جرم دارد، لازمست آن را ابتدا با آب سرد بشویید و سپس محلول غلیظی از سرکه ونمک را داخل گلدان بریزید و مدتی صبر کنید ، تا اینکه جرم ها از دیواره گلدان جدا شود.

10. طریقه تمیز کردن ظروف چینی
اگر می خواهید ظروف چینی شما تمیز و براق شود ، آنها را داخل دیگی که پر از آب سرد و پودر لباسشویی است ، قرار دهید و زیر دیگ را روشن کنید تا آب به جوش آید. و چند دقیقه ای به همان حالت بجوشد.

11. لکه های کهنه
لکه هایی را که از مدتها پیش بر روی رومیزی و یا لباس باقی مانده اند را با محلول زیر پاک کنید : دو تا قاشق غذا خوری پودر لباسشویی ، سه قاشق غذا خوری سرکه و یک لیتر آب گرم را با هم مخلوط کرده و لکه را با آن بشویید.

12. لکه قیر :
برای از بین لکه قیر روی پارچه ، از بنزین و کره می توان استفاده کرد.

13. لکه ناشی از زنگ زدگی :
اثر زنگ فلزات ، به خصوص رگه های فلزی بر روی لباس را می توان با لیمو ترش از بین برد. لیمو ترش را از وسط به دونیم کنید و آن را روی لکه مورد نظر فشار دهید ، و آب آن روی لک زدگی بریزد. سپس یک لایه نمک روی آن ریخته و لباس را در مقابل آفتاب آویزان کنید.

14. چرا مربا کپک می زند ؟
یکی از دلایل کپک زدن مربا آنست که کاملاً پخته نشده است. اگر مربای شما کپک زده یک لایه از روی آن را با قاشق بردارید. و بقیه مربارا دوباره بپزید. هنگام تهیه مربا، از قاشق چوبی استفاده کنید.

15. یخچال را کجا بگذاریم؟
هرگز یخچال را در نزدیکی اجاق گاز یا آبگرمکن قرار ندهید ، زیرا حرارت ناشی از پخت و پز اجاق گاز ، باعث کاهش عمر دستگاه می شود. محل استقرار یخچال باید بین 15 تا 20 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.

16. راه مناسب برای باز کردن یخ مواد منجمد شده
برای آب کردن یخ خوراکی منجمد شده ، آنها را در یخچال بگذارید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود مواد غذایی با سرعت کمتری از حالت انجماد خارج شوند، در انرژی مصرفی توسط یخچال نیز صرفه جویی خواهد کرد.


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 13:3  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

 

فوت و فن های شوهرداری گل

آرامش و صفای خانواده علاوه بر این که در پرورش صحیح فرزندان فوق العاده مؤثر است، محیطی گرم و صمیمی برای ابراز عشق همسران نسبت به یکدیگر پدید می آورد، و ایشان را کمک می کند که به صورتی شایسته و درست به وظایف خویش عمل نمایند. از جمله عوامل مؤثر در ایجاد صفا و صمیمیت، سازگاری زن با شوهر و صبر و شکیبایی او در همسرداری و خانه داری است که از نظر اخروی و معنوی نیز پاداش فراوانی را به دنبال دارد ، هم چنانکه پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرمایند: خوشا به سعادت آن زنی که همسرش از وی راضی باشد که این رضایت مقام او را بالا می برد.

البته عکس این مطلب هم صدق می کند و مردان نیز باید رفتاری مناسب داشته باشند اما در این مقاله بحث ما شوهر داری است و در مقاله ای جداگانه به روش های زن داری مناسب هم اشاره می کنیم.

 

1. به همسرتان توجه کنید و علاقه خود را به او با زبان ابراز دارید.

اغلب مردان دوست دارند که از مردانگی آنها تعریف و تمجید شود. آن ها تشنه تعریف و تمجید شما هستند. وقتی مردی تمجید شود مایل است به سرعت به آن پاسخ دهد. به او بگویید که چه همسر توانا و خوبی است . به شوهرتان بگویید که دوستش دارید و او را مناسب ترین مردی می دانید که توانسته اید با او ازدواج کنید.

 

2. با شوهر خویش خوش رو و خوش زبان باشید.

از نکات بسیار مهم در جلب محبت شوهر، رعایت اخلاق حسنه است. همیشه با گرمی و مهربانی و به آهستگی با شوهر خود صحبت کنید. هیچ گاه صدای تان را در مقابل او بلند نکنید مبادا کلمات توهین آمیز درباره او به کار برید، هرگز او را به دلیل معایب یا نواقصش مورد استهزا قرار ندهید.

اگر شوهر، احترام شما را نگه نمی دارد ، برخورد خوب خود را کنار نگذارید و مطمئن باشید رفتار صحیح شما به تدریج او را اصلاح خواهد کرد.

3. به او نیکی کنید.

سعی کنید نیازهای او را قبل از آن که بر زبان آورد ، بر آورده کنید. قبل از آن که به شما بگوید.وقتی خسته از سر کار می آید برای او نوشیدنی ببرید. انجام این امور به ظاهر ساده، در جلب محبت شوهر بسیار مؤثر است.

 

4. او را در رسیدگی و کمک به مادر و خانواده اش تشویق کنید.

از کمک های شوهرتان به مادر و خانواده اش، اظهار رضایت و خوشحالی کنید. خودتان به او پیشنهاد کنید که به دیدن خانواده اش برود. در مناسبت ها برای خرید هدیه با او همکاری کنید. همچنین خودتان هدایایی برای مادر و خانواده اش بخرید و به او بگویید که به آن ها تقدیم کند. با انجام چنین اعمالی، شوهرتان را خوشحال می کنید و او سعی می کند در مقابل این همه گذشت و مهربانی، چند برابر برایتان فداکاری کند.

 

5. خود را برای شوهرتان بیارایید و به تمایلات همسرتان با رغبت پاسخ دهید.

خود را در مقابل همسرتان، زیبا جلوه دهید ، با سر و وضع مرتب و آراسته در مقابل او ظاهر شوید و زیباترین لباس ها و زیورآلات خود را در حضور او بپوشید. این ها نشانه علاقه شما به شوهر است و محبت او را نسبت به شما افزایش می دهد. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرمایند:

«از وظایف زن در قبال شوهر آن است که خود را برای او با خوش بوترین عطرها ، خوش بو سازد. بهترین لباس ها را در حضور او بپوشد و به بهترین صورت، آرایش نماید.»

مطلب دیگر آن که برای مردان، نشان دادن عشق از طریق ارتباط زناشویی، بسیار راحت تر از بیان کلامی است. برای آن که شوهرتان به لحاظ احساسی و عاطفی خود را وقف شما کند ، لازم است نیازهای او را بر آورده سازید. او نیاز دارد بداند که به او تمایل دارید. اگر شوهرتان در روابط عاطفی و زناشویی ، احساس رضایت کند قطعا به نیازهای عاطفی شما پاسخ می گوید.

 

6. توجه به او بیشتر از فرزندان باشد.

زمانی که فرزندان به دنیا می آیند ، پس از گذشت چند ماه چون تمام توجه شما صرف مراقبت از فرزندتان می گردد و به شوهرتان به طور ناخودآگاه توجه کمتری می کنید. ممکن است شوهرتان احساس تنهایی کند در چنین مواردی حواس تان باشد که پدر بچه ها را فراموش نکنید و توجه شما بیشتر به شوهرتان باشد. این کار علاوه بر آموزش رعایت احترام پدر به فرزندان، حاکی از احترام شما به شوهرتان نیز هست.

مرد در اتخاذ تصمیم هایش درباره خانواده، باید با همسر خود مشورت کند و با مد نظر قرار دادن دیدگاه ها بهترین و معقولانه ترین تصمیم را که به نفع همه اعضای خانواده باشد اتخاذ نماید.

7. پذیرش سرپرستی مرد بر خانواده

می دانیم که مرد مسئولیت سرپرستی خانواده و مدیریت کلان آن را بر عهده دارد و این مسئولیت به دلیل ویژگی های خاص جسمانی و عقلانی، بر عهده او گذاشته شده است. از سوی دیگر، مرد در صورتی قادر به انجام این وظیفه خواهد بود که همسر و فرزندان، تصمیمات اتخاذ شده از سوی او درباره خانواده را بپذیرند. تصمیماتی از قبیل شهر یا محل سکونت، ادامه تحصیل، اشتغال و .... بدون پذیرش از سوی زن، قابل اجرا نخواهد بود. گردن نهادن به این تصمیم ها از سوی زن، نشانه پذیرش حق سرپرستی مرد بر خانواده و رعایت حرمت اوست. ناگفته پیداست که مرد در اتخاذ تصمیم هایش درباره خانواده، باید با همسر خود مشورت کند و با مد نظر قرار دادن دیدگاه ها بهترین و معقولانه ترین تصمیم را که به نفع همه اعضای خانواده باشد اتخاذ نماید.

 

منبع : مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:57  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

چای بنوشید تا دندان هایتان سالم بماند

 


طی یک سری تحقیقات بر روی چای سیاه مشخص شده، ترکیباتی که در چای سیاه یافت می شود می تواند رشد باکتری های مضر دندان را که سبب پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان شده و دندان را از بین می برند، متوقف کند.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، چای سیاه همچنین روی یک نوع باکتری موسوم به گلوکوزیل ترانسفراز موثر است. این باکتری به صورت آنزیم عمل کرده و قندها را به یک ماده چسبنده تبدیل می کند که جرم ها به وسیله آن به دندان می چسبند.

همچنین این محققان اظهار داشتند که برخی از باکتری های جرم ساز هنگامی که دربرابر چای سیاه قرار می گیرند، نمی توانند با باکتری های دیگر در جرم دندان همراه شوند و در نهایت از مقدار کلی جرم دندان کاسته می شود.

چای منبعی غنی ازفلوراید است که برای حفاظت از دندان ها ماده ای مفید بشمار می آید.

منبع: تبیان

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:54  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
سلام

هنر آموزان عزیز سعی ما بر این است  مطالبی  که بیشتر مورد استفاده شما می باشد را در این وبلاگ قرار دهیم.لذا ما را برای بهتر شدن مطالب وبلاگ با نوشتن نظرات خود راهنمایی کنید.

 با تشکر از شما سارا و زینب رئیسیُ

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:40  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
با سلام وتشکر از زحمات شما هنر آموزان عزیز

سوالات دی ماه باید به صورت تستی -تشریحی کوتاه پاسخ-جا خالی-صحیح وغلط طراحی شود.

در اسفند ماه نمایشگاهی از کار های هنر جویان بر پا شود و عکس های مربوط به آن به گروه آموزشی مدیریت خانواده واقع در پژوهشگاه ارسال گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:38  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
سلام

آشپزي و شيريني پزي

پلو

لوبيا پلو - ته چين مرغ

خورشت

فسنجان - قورمه سبزي یا کرفس- قیمه

غذاي سنتي

ميرزا قاسمي - قليه ماهي - آش رشته - دلمه فلفل و گوجه- پيتزا- لازانيا- رولت گوشت -- تاس کباب- کتلت یا کوکو

شيريني خشك

گردویی- نارگیلی - برنجی- نخودچي - كشمشي- پنجره ای

شيريني تر

كيك اسفنجي با تزيين خامه - رولت خامه ای

مربا

به - هویج

مارمالاد

كيوي - موز

بستني

وانیلی

دسر

شله زرد - كرم كارامل یا کرم شیر- دو نوع ژله

سالاد

ماكاروني- الويه

سس

سس مايونز - سس سفيد - سس گوجه فرنگی - سس پرتقال

ترشي

ليته بادمجان یا سبزی - مخلوط

شور

خيار شور

چاي

تگري

قهوه

ترك - نسكافه

شربت

سكنجبين - به ليمو

تزيين میز غذا

تزيين دو نوع دستمال سفره به مدلهای بادبزن - گل سوسن - گل زنبق- چيدن ميز صبحانه - ناهار- شام

میوه آرایی

تزیین هندوانه ، طالبی به شکل سبد ، سیب به شکل پرنده ، خیار به شکل گل، گریپ فروت به شکل فیل،کیوی به شکل قورباغه و پرتقال یا لیمو ترش -  تزیین یک ظرف میوه

سبزه آرايي

پيازچه - تربچه - گوجه فرنگي- تزيين خيار براي ظرف سالاد-  تزیین یک ظرف سبزی


 خياطي :

1- تهيه الگو و دوخت سرويس آشپزخانه 5 تكــه ( دستكش فر، روقوري، پيش بند، دمي، ‌دستگيره )
2- دوخت لباس نوزاد

3- چادر يك مدل - مقنعه يك مدل - پيژاما (‌برش و دوخت )

4- رسم الگو اساس دامن-بالاتنه-

5- برش ودوخت یک نوع والان ویک نوع پرده     

 6- تطبیق یک الگوی آ ماده با اندازهای خود    

7- برش ودوخت یک دامن ساده- شلوارساده - پیراهن ساده با الگوی آماده

8- لكه زدايي شمع- عرق بدن- جوهر- لاک ناخن- رژلب- آدامس- انواع چسب وقهوه وچای

گلدوزي :

  • 1- تهیه یک کار تز یینی با استفاده از دوختهای اولیه

2- تهیه یک نمونه تکه دوزی یا چهل تکه

بافتني :

1- بافت یک کیف کوچک با استفاده از بافت ساده

2- بافت یک روفر شی یا جوراب

3- بافت یک رومیزی با استفاده از دوخت های اولیه قلابدوزی

آراستگي شخصي :

1- تهيه انواع ماسك ( خيار ، عسل ، هويج ،جو ،موز، گوجه فرنگی ، توت فرنگی ، آرد گندم وجو ، هلو ، پرتقال ، لوبیا سبز، لیمو ترش )

2- تهیه نرم کننده گلیسیرین - اوسرین - گلیسیرین واو سرین و کره و شیر

3- ترسیم مناسبترین آرایش بر روی طرحهای مختلف چهره

4- تمرین پیچیدن مو و برانشینگ آن

گلسازي :

1-ساخت یک گل پارچه اي - بلندر - خمیر چینی - کاغذی - تهیه یک نوع میوه چینی

2- تهیه مجموعه کوچکی از گلهای معروف ونصب در تابلوی کارگاه

3- گل آرایی روی پایه و تابلو      

پرورش گل و گياه :

1- تعويض گلدان

2- ترکیب خاکهای مناسب برای کاشت گیاهان آپارتمانی

3-کاشت- آبیاری  - کوددهی وسم پاشی یک گیاه

4- سازگار کردن گیاه جدید با محیط

5- تکثیر دو نمونه گیاه موجود در منطقه

6- بررسی چند نوع آفت ذربین وتهیه گزارش از آن

7- آشنایی با گیاهان آپارتمانی -پوتوس -دیفن باخیا -یوگا -فیتوس - الا ستیکا

8 - آشنایی با گیاهان باغچه ای - گل بنفشه - سرو ورز

كاربرد و نگه داري لوازم خانگي

- از فصل پنجم  جزوه تعمیر لوازم شروع به تدریس شودو بخش عملی نحوه پلاک خوانی چند وسیله برقی و تعویض واشر آ ب بندی آن

چید مان منزل

1- تهیه ماکتها یی از فضا سازی وچیدمان مناسب فضای داخلی

2- تهیه گزارش در باره چیدمان فضای خانگی چند خانه متفاوت همراه با عکس واسلاید


از آنچه هستیم تا آنچه باید باشیم راهی نیست

مگر اینکه راه را شایسته انتخاب کرده باشیم۰

دنیا در حال رفتن به سوی آفتاب است.

ما به گام های طلایی وتجربه های حکاکی شده دیگران نیازمندیم.

ای کاش نوعی تازه بنگریم.

 

 

 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:36  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

1-    این ماشین مخصوص پاکدوزی لبه کار است وهمراه پاکدوزی لبه اضافی پارچه را نیز می چیند ؟

الف- چرخ های خیاطی خانگی     ب- چرخ راسته دوزی     ج- چرخ سردوزی         د- چرخ مادگی دوز

 2-    این اصطلاح درمورد کدام گزینه زیر صدق میکند " با نخ روی قسمت رفتگی پارچه را بپوشانید " ؟

الف- وصله گلدار               ب- رفو                 ج- وصله ساده                        د- کوک

 3-    پارچه های براق که بازتاب نور رابیشتر می کندبرای چه اندامی مناسب است ؟

الف- کوتاه ولاغر          ب- بلند ودرشت                ج- کوتاه وچاق                د- بلند و باریک

 4-    افرادی که پوست تیره دارند بهتر است از کدام رنگ لباسی استفاده کنند ؟

الف- قرمز- فیروزه ای     ب- سفید – صورتی           ج- مشکی – قهوه ای       د- موارد الف وب

 5-    وسیله ای برای رد گذاری وانتقال طرح روی کاغذ یا پارچه را گویند؟

الف- گونیا                   ب- رولت                      ج- قیچی                    د- نخ چین

 6-    برای تهیه روقوری کدام نکته صحیح است ؟

الف- اندازه آن برابرقوری باشد وازرنگهای ساده انتخاب شود ب- روی آن ازتزئین گلدوزی وکلاژ استفاده شود

ج- روقوری بزگتر ازقوری ودر رنگهای زیبا                   د- موارد ب وج

 7-    برای جمع کردن پرده به دو طرف ازتکه پارچه ای که ............ نامیده می شود استفاده می نمایند ؟

الف- والان پرده               ب- بند ینک پرده                 ج- دست پرده               د- چین پرده

 8-    جهت اتوی لباسهای بد اتو که به راحتی اتو نمی شود باید از چه وسیله ای استفاده کرد ؟

الف- آب پاشیدن          ب- ورقه فویل آلومینیومی               ج- کاغذ الگو            د- نم اتو کردن

 9- علامت      نشان دهنده چیست ؟  

الف- روی بند خشک کنید                                 ب- ماده سفید کننده بکار ببرید  

ج- بی آنکه بچلانید خشک کنید                            د- استفاده از خشکشوئی   

 10- جهت آهار پارچه های لطیف وسرویس خواب نوزاد از چه ماده ایی استفاده می کنیم ؟

الف- نشاسته خام          ب- آب صمغ               ج- نشاسته پخته               د- آب برنج

 11-  اگر لباسهای پشمی در اثر اتو برق بزنند از چه ماده ایی استفاده می کنیم ؟

الف- سرکه       ب- مخلوط آمونیاک با آب        ج-  مخلوط آمونیاک با الکل       د- مخلوط سرکه با آب

 12- جهت خشک کردن کدام الیلف باید آنها رادرحوله پیچید تا خشک شود چون نورخورشید به آن صدمه میزند؟

الف- الیاف پشمی           ب- الیاف نخی                 ج- الیاف مصنوعی           د- الیاف ابریشمی

13- برای اتوی لباسی که چین کش دلرد چه باید کرد ؟

الف- اتو را روی چین ها می گذاریم                 ب- نوک اتو را داخل چین ها  فرو میکنیم 

ج- روی باتشتک بیضی اتو می کنیم                د- هیچ فرقی نمی کند  

 14- در موقع لکه زدائی از پارچه رعایت کدام نکات ضروری می باشد ؟

الف- جنس پارچه           ب- ضخامت پارچه            د- نوع لکه             د- موارد الف وج

 15-کدام ماده سفیدکننده فرار وبی رنگ بوده وزود آتش می گیرد ؟

الف- استن                    ب- اسید اگزالیک             ج- تربانتین          د- استات آمیل

 16-برای ازبین بردن لکه قهوه وچای از چه ماده ایی استفاده می کنیم ؟

الف- صابون                 ب- آب اکسیژنه                ج- تتراکلرور کربن     د- آب نمک

 17- در گلدوزی اگر بخواهیم طرح ها برجسته تر باشند از چه نخی استفاده می کنیم ؟

الف- ابریشمی                ب- ابریشم تا بیده               ج- عمامه نخی          د- منجوق

 18- در گلدوزی شلال هایی را که پشت سر   هم قرار می گیرد را گویند ؟

الف- شلال پیچ            ب- ساقه دوزی                   ج- توپر ساتن            د- شلال مستقیم

 19- برای بافت لباس نوزاد کدام کاموا مناسب است ؟

الف- سه رشته ای              ب- چهار رشته ای            ج- دو رشته ای         د- یک رشته ای

 20- کاموای گرانقیمت- زیبا – نازک ونرم ولطیف که برای بافت لباس به کتاف کمتری نیلز است ؟

الف- کرپ                   ب- موهر وکشمیر            ج- لمه                   د- بوکله

 21- برای بافت جوراب –یقه – دستکش از چه نوع میل بافتنی باید استفاده  کرد؟

الف- دو میل              ب- چهار میل              ج- میل کوتاه                  د- میل نازک

 22- پوستی است نازک –کشیده شده – حساس نسبت به درجه حرارت  ؟

الف- پوست طبیعی             ب- پوست چرب                  ج- پوست مختلط        د- پوست خشک

 23- کدام ویتامین به عنوان آنتی اکسیدان است ومانع ایجاد سرطان در انسان است ؟

الف- ویتامین A            ب- ویتامین  E                    ج- ویتامین  C               د- ویتامین B

 24- کدام ماسک برای پوست های نرمال می باشد ؟

الف- ماسک خیار               ب- ماسک جعفری        ج-  ماسک تخم مرغ          د- ماسک نشاسته   

 25- برس کشیدن روزانه موها وماساژ مرتب آن باعث :

الف- تشدید سرعت جریان خون             ب- مانع ا ز جمع شدن گرد وغبار درسر     

ج- رسیدن هوا به ریشه مو                   د- همه موارد

 26- خوابانیدن گوشت–مرغ –ماهی درنمک وآبلیمووپیازرا که باعث ترد ومزه دارشدن گوشت میشود را گویند؟

الف- ور آمدن                 ب- خلال کردن                  ج- کباب کردن         د- بیات کردن

 27- برای اندازه گیری مایعاتی که حالت چسبندگی دارند قبل از استفاده پیمانه را ............ میکنند ؟

الف- خیس                 ب- چرب                         ج- گرم                 د- هیچکدام

 28- کدامیک از ظروف زیر مجاز برای مایکروویونمی باشد؟

الف- سفالی              ب- پلاستیکی                     ج- بلور                د- چینی

29- در تهیه کتلت اگر مایع شل بود چه چیزی اضافه می کنیم؟

الف- گوشت       ب- سیب زمینی                       ج- تخم مرغ             د- آرد نخودچی

 30- برای تهیه کرم ظرف باید از چه جنسی باشد ؟

الف- لعابی            ب- استیل                   ج- آلومینیومی                      د- شیشه ای

 31- اولین عامل موثر در تهیه ترشی خوب چیست ؟

الف- سبزیجات           ب- میوه جات               ج- ادویه                     د- سرکه   

 32- کدامیک از موارد زیر جزو خواص قهوه نمی باشد ؟

الف- مدر ومحرک اعصاب              ب- رفع مسمومیت    ج- رفع اسهال        د- خواب آور

 33- کدام جمله در مورد سالادهاصحیح نمی باشد؟

الف- سالاد باید همراه غذا یا بعد از غذا سرو شود          ب- سالاد سرشار از ویتامین است

ج- سالاد باعث هضم بهتر غذا می شود                 د- بعضی از سالادها به عنوان یک وعده غذایی هستند

 34- در کدامیک ازسفره های نذری باید تمام مواد سبز رنگ باشد ؟

الف- سفره خانم رقیه (ع)       ب- سفره امام ابولفضل (ع)  ج- سفره امام حسن (ع)     د- امام حسین (ع)

 35- نوع پذیرایی است که غذاها روی میزآماده است ومیهما نان ازهرنوع غذایی که بخواهند خودشان برمیدارند

الف- پذیرایی معمولی        ب- پذیرایی عصرانه         ج- سلف سرویس                د- مجلسی

 36- محل قرار گرفتن دسته گل بر روی میزهای بیضی شکل درپذیرایی ها ؟

الف- در وسط میز            ب- کانون های بیضی       ج- کنار میز                د- فرقی ندارد

 37- برای ثابت نگه داشتن اجزائ شکل گرفته میوه جات وسبزیجات ازچه وسیله ای استفاده می شود ؟

الف- چاقوی آرایشی            ب- توپی دوسر                      ج- چاقوی فنری         د- خلال د ندان

 38- درگلسازی به منظور جلوگیری از ریش شدن وتغییر شکل دادن پارچه در زیر اطو چه باید کرد ؟

الف- بخار دادن                    ب- اتو کردن             ج- رنگ کردن              د- آهار زدن

 39- در گل آرایی گلدان محل قرار گرفتن گل های تیره کجاست ؟

الف- دور گلدان                 ب- مرکز گلدان                ج- یک در میان            د- فرقی ندارد

 40- اصول کلی زیر در زیبا سازی داخل منزل است به جزئ ؟

الف- تناسب                 ب- نظم وهماهنگی                ج- گرانقیمت بودن          د- تنوع وتاکید

 41- پرتره چیست ؟

الف- منظره گل وگیاه         ب- نقاشی ازصورت       ج- نقاشی گلهای مصنوعی   د- نقاشی از اشیا بی جان

 42- اگر درسالن پذیرایی از فرشهای پر نقش ونگار استفاده  میشود رویه مبل وپرده چگونه باید باشد؟

الف- گل دار                ب- پر نقش               ج- ساده             د- بستگی به سلیقه شخص دارد

 43- وجود سیم ارت در دستگاههای برقی چه فایده ایی دارد ؟

الف- جلوگیری از آتش سوزی                ب- جلوگیری از خرابی دستگاه

ج- ایجاد مقاومت در دستگاه                  د- ازبرق گرفتگی انسلن دراثراتصال بدنه جلوگیری میکند

 44- موارد زیر از اصول نگهداری وحفاظت از یخچال است به جزئ ؟

الف- درب یخچال را کمتر باز وبسته کنید          ب- جهت تمیز ماندن طبقات یخچال از مشمع استفاده کنید

ج- روی ظروف باز غذا را بپوشانید              د- برای تمیز نمودن بدنه یخچال از پارچه نمدار استفاده کنید

 45- جهت کنترل درجه حرارت آب در آبگرمکن از چه وسیله ای استفاد میشود ؟

الف- ترموستات                      ب- ترموکوپل            ج- کاربراتور          د- شیر اطمینان

 46- آب بند در سیفون چیست ؟

الف- تخلیه مایع             ب- فشار مایع            ج- مایع داخل سیفون        د- تنظیم مایع داخل سیفون

 47- جهت تمیز کردن ظروف نقره از چه ماده ایی استفاده میشود؟

الف- آب معمولی            ب- جوش شیرین                ج- سرکه               د- سفید کننده

 48- چه خاکی جهت رشد گل وگیاه آپارتمانی مناسب است ؟

الف- خاک باغچه            ب- خاک برگ وماسه          ج- خاگ برگ         د- هر نوع خاک مناسب است

 49- اینکه تمامی گیاهان جهت رشدبه گاز کربنیک نیاز دارندولذا گاز کربنیک موجود درهوا را می گیرند مربوط به کدام تاثیر گیاه درزندگی انسانها می شود ؟

الف- غذایی                           ب- دارویی                 ج- زیستی            د- اقتصادی

 50- اگر برگها زرد شد ولی محکم وسالم هستند علت چیست ؟

الف- آب زیاد                 ب- خشکی طولانی           ج- آهک در کود وخاک    د- نور غیر کافی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:34  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
نمونه سوالات درس هنر در خانه

1- موادمغذی موجوددرساختمان موادغذایی رانام ببرید؟

_ کربوهیدراتها .(قندها)._پروتـئینها _چربیها .(لیپیدها)._ ویتامینها._ املاح._ آب.

2- انواع اجاق گازهای فرداررا نام ببرید؟

_خانگی _صنعتی.

3- قسمتهای ایمنی اجاق گازهارانام ببرید ؟

_شمعک ._ترموکوپل._فندک.

4- مناسب ترین طبقه و دمای فر گازهارا نام ببرید؟

_طبقه وسط و دمای 175درجه سانتیگراد یا 350درجه فارینهایت.

5- ازشیلنگ بلندتر از .............برای رساندن گاز به اجاق گاز استفاده نکنید؟ 5/1متر

6- درهنگام استفاده از دیگ زودپز چه مقدار از فضا آن باید خالی باشد ؟

_یک سوم فضای آن.

7- درهنگام استفاده از دیگ زودپز برای غذاهای لعابدار چه مقدار از فضای آن باید خالی باشد ؟

_دوسوم فضای آن.

8- محاسن زودپز را بنویسید؟

_صرفه جویی در وقت وانرژی                     _ حفظ ارزش غذایی

_اگر در زودپز را تا 24ساعت پس از پخت غذا بازنکنیم غذاکاملا سالم می ماند

9- محاسن استفاده از پلو پز را بنویسید؟

_پخت آسان است ونیازبه ظروف متعدد ندارد _ارزش غذایی برنج در این روش از بین نمیرود _برنج به ته پلوپز        نمی نچسبد و رنگ ته دیگ آن قابل تنظیم است .

10- انواع مایکروویو را نام ببرید؟

_مایکروویو ساده _ مایکروویو گریل دار _ مایکروویو دارای کانوکشن _ مایکروویو بخار پزدار .

11- از چه ظروفی در مایکروویو می توان استفاده نمود؟

_ کاغذ ی ، شیشه ای ، چینی ، پلاستیکی ، سرامیکی و چوبی.

12- ازچه ظروفی در مایکروویو نمی توان استفاده کرد؟

_از ظروف فلزی

13- بهترین ظروفی که در مایکروویو می توان استفاده نمود را نام ببرید؟

_پیریکس ، شیشه ای و سرامیکی .

14- مزایای استفاده از مایکروویو را بنویسید؟

_صرفه ی جویی در وقت و زمان ، ویژیگیهای سلامتی و بهداشت آن و صرفه جویی در مصرف ظروف.

15- تبدیل وزنها به یکدیگر:

یک لیوان آب =200 گرم                یک لیوان شیر = 200  گرم                یک لیوان روغن مایع = 200 گرم    یک لیوان شکر=200 گرم              یک لیوان آرد= 125 گرم                        یک لیوان برنج = 200  گرم

یک قاشق سوپخوری آرد= 25 گرم                            یک قاشق سوپخوری شکر =25 گرم                      یک قاشق سوپخوری نمک=25 گرم                          یک قاشق سوپخوری روغن آب کرده=20 گرم

16- برای پیمانه کردن مواد چسبنده چگونه عمل می کنیم ؟

ابتدا لیوان یا پیمانه را چرب کرده سپس مواد را داخل آن می ریزیم .

17- جا افتادن غذا را توضیح دهید؟

   ­_ وقتی با شعله ملایم آب خورش تبخیر شده ، روغن روی آن بیفتد و غلیظ شود .

18- بیات کردن را توضیح دهید ؟

   _ خواباندن گوشت ،مرغ ، ماهی و میگو را در موادی مانند پیاز ، آبلیمو ، زعفران  ، نمک و ماست که باعث ترد شدن ویا مزه دار شدن آن ماده غذایی می شود را می گویند.

19- قوام آمدن را توضیح دهید؟

   _ این اصطلاح در مورد شربتها ومرباها بکار می رود .بدین صورت که شربت یا مربا از حالت آبکی خارج شده و غلیظ شود.

20- کارامل کردن چیست؟

   _ آب کردن شکر روی حرارت ملایم  را کارامل کردن می گویند

21- ورآمدن را توضیح دهید؟

   _ زیاد شدن حجم خمیری که دارای مایه خمیر است را می گویند که باعث پوکی نان می شود.

22- بویون چیست؟

   _ آب گوشت یا مرغ را می گویند.

23- اگر خمیر ور بیاید و زمان طولانی باقی بماند چه اتفاقی می افتد؟

   _ خمیر حالت لاستیکی به خود می گیرد.

24- کاناپ چیست؟

   _ ساندویچ رو باز

25- روش بن ماری چیست؟

  _ حرارت دادن غیر مستقیم را بن ماری می گویند.

26- گراتن چیست ؟

   _ غذایی است که با انواع سبزیجات ، گوشت ، مرغ ، ماهی ،  میگو ، سس سفید و پنیر کشدار تهیه می شود.

27- برش چیست؟

  _ یک نوع سوپ روسی است.

28- گریل کردن چیست؟

  _ کباب کردن در فر یا مایکروویو

29- پوره چیست؟

  _ پخته وله شده انواع سبزیجات ، حبو بات ومیوه ها را گویند.

30- برنج مرغوب چه خصوصیاتی دارد؟

  _ کشیده ، دارای بوی مطبوع ، رنگ آن سفید مایل به کرم وبدون خرده برنج می با شد.

31- گوشت قرمز سالم چه مشخصاتی  دارد؟

  _ خوش رنگ ، دارای بافتی محکم و بدون بوی ماندگی

32- گوشت مرغ سالم چه خصوصیاتی دارد ؟

    _ خوش رنگ ، دارای بافتی محکم و بدون بوی ماندگی

33- گوشت مرغ سالم فاسد چه خصوصیاتی دارد ؟

  _ کبود رنگ ، دارای بافتی سست ونرم و بوی ماندگی نا مطبوع

34- مشخصات ماهی سالم را بنویسید؟

 _ فلس براق با جلای فلزی   _ آبشش صورتی مایل به قرمز روشن    _ چشمان پر وبراق  _ بوی تازگی ماهی

 _ بافت محکم ( که وقتی انگشت را روی آن فشار می دهیم سریع به جای خود برمی گردد)

35- ماهیهای خاویاری ایران را نام ببرید ؟

  _ فیل ماهی ، تاس ماهی و اوزون برون

36- روغن مارگارین چه روغنی است؟

  _ روغن جامدی است که حاوی مقداری شیر و ویتامین A ، D می باشد

37- برای سرخ کردن از چه روغنی استفاده می کنیم ؟

  _ روغن سرخ کردنی

38- کدام نوع روغن دردمای بالا پلیمره شده و تولید سمی به نام آکرولین می کند ؟ روغن مایع

 39- استفاده از روغن مایع در دمای بالا چه خطری دارد ؟ ایجاد سرطان .

40- جهت حفظ کیفیت سبزی خشک ، خشک کردن در ...................وبا استفاده از ..................می باشد ؟

     (سایه- بادپنکه )

41- مزایای دودی کردن مواد غذایی را بنویسید ؟

   _نیاز به یخچال ندارد                        _هزینه ای بابت نگه داری پرداخت نمی شود .

42- مزایای استفاده از فریزر را بنویسید ؟

   _موادغذایی را از فصلی به فصل دیگر نگهداری می کنیم                        _صرفه جویی دروقت

    _کیفیت مواد غذایی تا حدودی حفظ می شود

43- معایب استفاده از فریزر را بنویسید ؟

  _موادغذایی مقداری آب و ویتامینها ی خود را از دست می دهد

  _ سبزیجات آنزیمهایی دارندکه در فریزر فعال می شود و باعث دیر پز شدن موادغذایی می شود .

44- جهت جلوگیری از دیر پز شدن موادغذایی در فریزر چگونه باید عمل نمود ؟

  _سبزیجات را قبل از قرار دادن در فریزر کمی حرارت می دهیم .

45- قارچ را چگونه و چه مدت در فریزر نگه داری می کنیم ؟

   _قارچ را پس از کمی تفت دادن و اضافه کردن آبلیمو به مدت 9- 6 ماه می توان نگه داری کرد. 

46- گوشت ومرغ را چه مدت در فریزر می توان نگه داری نمود؟ 12 - 10 ماه

47- مزایای استفاده از آرام پز را بنویسید؟

   _غذا جا افتاده و خوشمزه می شود .

48- معایب آرام پز را بنویسید ؟

به علت طولانی بودن زمان پخت ارزش غذایی آن کاهش میابد .

مزایای بخار پز را بنویسید ؟

49- غذا خوشمزه تر می شود _ویتامینهای غذا بیشتر حفظ می شود ._زمان پخت خیلی طولانی نیست .

50- زمان پخت در مایکروویو به چه عواملی بستگی دارد ؟

_کمیت و غلظت غذا            _حجم آب موجود در غذا                 _دمای اولیه

51- هنگام پخت سبزیها و گوشتهای قرمز نمک را چه موقع اضافه می کنیم ؟

  _ اواخرطبخ

52-  سبزیجات را با شعله ی .............و در زمان ............ بپزید .

  _  بالا    _  کوتاه  

53- هنگام پخت ماهی و مرغ نمک را چه موقع اضافه می کنیم ؟

   _ اوایل پخت

54- اگر آب غذا در روش آب پز زیاد باشد چه تاثیری روی غذا می گذارد ؟

_    غذا بی مزه شده و مقداری از ویتامین  C  خودرا از دست می دهد.

55- بهثرین روش پخت غذا از نظر بهداشتی چه روشهایی می باشد ؟

  _ روش آب پز و کباب کردن  به طور متناوب .

56- سبزیجات را چگونه می پزیم؟

  _ اول می گذاریم آب آن جوش بیاید وبعد سبزی را درون آن می ریزیم              _ قابلمه باید بدون در باشد تا         رنگ آن حفظ شود                            _ با شعله زیاد ودر زمان کوتاه سبزیجات را می پزیم 

57- بهترین ظرف برای پخت غذا با حفظ کامل خاصیت مواد استفاده از .............. می باشد .   زودپز

58- عوامل مؤثر بر محیط کار را نام ببرید؟

  _ عوامل فیزیکی                      _عوامل شیمیایی                                 _عوامل بیو لو ژیکی

فاصله ی قفسه بندی آشپزخانه از کف باید چه مقدر باشد؟ 20  سانتی  متر

59- داخل یخچال و فریزر با چه موادی تمیز می کنیم ؟

    _ جوش شیرین وآب گرم و اسفنج .     

60_ برای از بین بردن بوی یخچال از چه ماده ای بهتر است استفاده کنیم ؟

     _ زغال

61- بهترین وسیله برای خشک کردن ظروف استفاده از ............. که جذب کننده ها ی خوبی هستند و ..........ندارند. _حوله های کتانی _ پـرز

مجموعه سوالات توانایی 4 ، 3 ، 2  آشپزی وقنادی

1- هنگام خیس کردن برنج برای هر کیلو گرم چه مقدار سنگ نمک استفاده می کنیم ؟ 200 - 300 گرم

2- اگر فرصت زیادی برای خیساندن برنج نداشته باشیم برنج را......ساعت وبانمک ....وآب.....می خیسانیم.  4 - 3 ساعت،  نمک بیشتر و آب گرم تر.

3- اگرآب سرد روی برنج در حال جوش بریز یم چه اثری روی آن می گذارد؟ باعث قد کشیدن برنج می شود.

4- به هنگام تهیه ی مواد ته چین مرغ چرا روغن مایع را فقط یکبارهم می زنیم؟زیرااگرزیاد هم زده شودروغن جذب ماست شده وته چین می چسبد.

5- چاشنی خورش های زیر را بنویسید؟    خورش کرفس: آب غوره و یا آبلیمو         خورش قیمه: لیمو عمانی + رب گوجه فرنگی

خورش فسنجان: رب انار + شکر                   خورش قورمه سبزی: لیمو عمانی + آب غوره        خورش قلیه ماهی: تمبر هندی

6- در تهیه ی خورش کرفس از چه سبزیها یی استفاده می کنیم؟ کرفس،نعناع و جعفری.

7- در تهیه ی خورش قورمه سبزی از چه سبزیهایی استفاده می کنیم؟ تره، جعفری، گشنیز، شنبلیله و اسفناج.      

8- در تهیه ی خورش قلیه ماهی از چه سبزیها یی استفاده می کنیم؟ گشنیز وشنبلیله.

9- در تهیه ی دلمه از چه سبزیها یی استفاده می کنیم؟ تره، جعفری، گشنیز، ترخون، مرزه، نعناع.

10- برای جلوگیری از له شدن لپه در خورش قیمه چه می کنیم؟ لپه را قبل از ریختن در خورش در کمی روغن تفت می دهیم.

11- چه نوع گوشتی برای تهیه ی کباب کوبیده مناسب می باشد؟ گوشت قسمت سردست و قلوه گاه که دوبار چرخ شده باشد.

12- چگونه برای تهیه ی کباب کوبیده درگوشت چسبندگی ایجاد می کنیم؟ با ورز دادن.

13- مواد لازم جهت تهیه ی خمیر پیتزا را نام ببرید؟ شیر، روغن مایع، نمک، آرد،  مایع خمیر و آب ولرم.

14- مواد لازم جهت تهیه سس پیتزا رانام ببرید؟ رب گوجه فرنگی، سرکه، روغن مایع، فلفل قرمز، پیاز، ترخون، مرزه و آویشن.

15- کشدارترین پنیرها ی مورد استفاده در پیتزا را نام ببرید؟ گرویر و فیلا فیلا.

16- برای اینکه پیتزا کش بیشتری داشته باشد چگونه عمل می کنیم؟ در انتهای پخت پنیر را روی پیتزا ریخته و چند دقیقه درفر قرار می دهیم.

17- چند نوع کتلت داریم نام ببرید؟ کتلت با سیب زمینی خام ، کتلت با سیب زمینی پخته ، کتلت با سیب زمینی پخته وخام

18- سبزی های مورد استفاده درمیتلف رانام ببرید؟ کرفس، نعناع، ترخون و مرزه.

19- غذاهای محلی زیر مربوط به کدام شهرها می باشد؟   بریانی : اصفهان        میرزا قاسمی : گیلان         قلیه ماهی : جنوب

20- برای تهیه ی پنیر از شیر با دمای........وبرای هر کیلوگرم شیر.........قرص استفاده می کنیم. 37درجه و نصف قرص

21- برای تهیه ی ماست به ازای هر کیلو گرم شیر..............ماست استفاده می کنیم؟ 4  قاشق غذا خوری

22- پوره چه استفاده ای دارد؟ برای تزیین غذاها

23- آرد شیرینی از کدام قسمت گندم تهیه می شود؟ از مغز گندم که نرم ترین وضعیف ترین قسمت گندم است.

24- بکینگ پودراز چه ترکیباتی تشکیل شده؟یک سوم جوش شیرین + یک سوم اسیدضعیف + یک سوم نشاسته ی ذرت یا گندم.

25- نام دیگر جوهر لیمو چیست وچگونه تهیه می شود؟ جوهرلیمو یااسیدسیتریک که ازملاس چغندرقند یا نیشکر تهیه میشود.

26- کار جوهر لیمودر شیرینی جات چیست؟ حفظ رطوبت، طعم دهی وجلوگیری از شکرک زدن.

27- نمک میوه از چه موادی تشکیل شده؟ جوهر لیمو + جوش شیرین + شکر

28- کاربرد نمک میوه چیست؟ هوادهی در کیکهای لقمه ای

29- کاربرد تخم مرغ درشیرینی پزی را بنویسید؟ هوادهی شیرینی و  بیسکویت

30- هر عدد تخم مرغ چه مقدارآرد را هوادهی می کند؟ مقدار اَردی برابر وزن خود تخم مرغ

31- بوی زرده ی تخم مرغ را چگونه از بین می بریم؟ با وانیل وهم زدن

32-  خواص زرده در شیرینی پزی چیست؟ ایجاد رنگ ، طعم و تردی

33- چه مو قع ازجوش شیرین یا بکینگ پودردرشیرینی ها و کیکها استفاده می کنیم ؟ وقتی وزن آرد بیشتر از وزن تخم مرغها باشد.

34- کاربرد جوش شیرین چیست؟ باعث پوکی و سبکی شیرینی وکیکها میشود

 35- چند نوع هل وجود دارد ومعطر ترین اَن کدام است؟ هل سیاه  ، سبز و سفید - معطرترین آنها هل سبز می باشد.

36- خمیر نان برنجی راچه مدت استرا حت می دهیم؟   24 ساعت

 37- خمیر نان نخود چی راچه مدت استرا حت می دهیم؟24-  2 ساعت

38- سینی شیرینی نان نخود چی را چگونه اَماده می کنیم؟ نیاز به روغن و کاغذ ندارد.

39- سینی نان کشمشی را چگونه اَماده می کنیم؟ اَن را چرب کرده اَرد می پاشیم.

40- سینی گردویی ونارگیلی را چگونه اَماده می کنیم؟ اَنها راچرب کرده وکاغذ روغنی انداخته وروی اَن را چرب می کنیم.

41- کار جوهر لیمو در مرباها چیست؟ الف- نگهداری                      ب- جلوگیری از شکرک زدن

42- هنگام تهیه ی مربا به ازای هرکیلو شکر چه مقدار جوهر لیمو استفاده می کنیم؟ یک قاشق چای خوری

43- بهترین ظرف جهت تهیه ی مربا ها استفاده از ظرف .............است.  لعابی

44- بهترین ظرف جهت تهیه ی مربای به استفاده از ظرف ..........است.  مسی

45- مارمالاد چیست؟ پخته و له شده ی انواع میوه جات بدون اَب به همراه ورق ژلاتین را می گوییم.

46- برای یک لیوان اَبمیوه چه مقدار.........ژلاتین و.......شکر و .........جوهر لیمو اضافه می کنیم.

     2 ورق ژلاتین - 4 قاشق غذا خوری شکر - یک سوم قاشق چای خوری جوهر لیمو

47- انواع سالادها به عنوان ..............یا اردور ویا به عنوان ............. استفاده می شوند. پیش غذا   ، غذا

48- سس هر یک از سالادهای زیر را چه موقع اضافه می کنیم؟

 سالاد فصل : در هنگام صرف سالاد      سالاد الویه:چند ساعت قبل از مصرف آن    سالاد ماکارونی:چند ساعت قبل از مصرف آن

49 - برای عطر بویون ازچه سبزیجاتی استفاده می کنیم؟ جعفری ، کرفس ، هویج ، فلفل دلمه ای ، سیر و ترخون

50 - بهترین ظرف برای تهیه سس ظرف ...........واستفاده از قاشق .......... است.  ظرف لعابی و قاشق چوبی

51 - خامه ، سس را چه موقع اضافه می کنیم؟ در آخر کار

53- مواد لازم جهت تهیه سس مایونز را بنویسید؟    تخم مرغ ، روغن مایع یا زیتون ، سرکه ، شکر ، نمک  ، سس خردل

54 - سس فرانسوی چگونه تهیه میشود؟ اگر2 قاشق غذاخوری سس گوجه فرنگی به سس مایونزاضافه کنیم سس فرانسوی درست می شود

55 - مواد لازم جهت تهیه سس سفید را بنویسید؟ کره  ، آرد سفید ، شیر و نمک و فلفل

56- کاربرد سس پرتقال را بنویسید؟ به مصرف بوقلمون ، مرغابی و بلدر چین می رسد.

57 - جوز هندی  و میخک در تهیه ی کدام  سس استفاده می شود؟ سس گوجه فرنگی

58- چه سبزیهایی برای تهیه خیار شور بهتر است استفاده نمائیم؟ برگ کرفس ، شوید ، ترخون و برگ مو

59- برای یک لیتر آب جهت خیار شور ................... نمک استفاده می کنیم. 150 - 100 گرم نمک

60 - مهمترین عامل در تهیه ترشی    .......................می باشد؟ خالص بودن سرکه آن می باشد.

61 - سسها به چند دسته تقسیم می شوند؟ دو نوع : سس سرد برای سالادها و سس گرم برای غذاها

62- برای اینکه ماکارونی خرد وله نشود چه کاری باید انجام داد؟ به آب آن نمک ، روغن مایع و آبلیمو اضافه کنیم

توانایی 6 - 5

توانایی 6 - 5

1- کافی شاپ چیست؟ رستورانی که در آن نوشابه وغذاهای سبک وسرد سرو می شود.

2- نوشیدن چای و قهوه باعث ............. می شود؟ رفع خستگی

3- افراط در مصرف چای چه عوارضی به همراه دارد؟ باعث  تپش قلب ، بی خوابی و لاغری می شود.

4- افراط در مصرف چای چه عوارضی به همراه دارد؟ باعث  بی اشتهایی ، بی خوابی وسرگیجه می شود.

5- دم کرده هر یک از گیاهان زیر چه خواصی دارد؟

کاسنی : تقویت روده ، خنکی و تصفیه خون                                     زیره یا بادیان : رفع تپش قلب ، از بین بردن چربی خون و نفخ معده

سنبل الطیب : درمان تپش قلب ، بی خوابی و ضعف عمومی                  گل گاو زبان : درمان ناراحتی اعصاب ، ناراحتی پوستی ، بی خوابی و ضعف عمومی

6- وجود چه ماده ای در قهوه باعث رفع خستگی می شود؟ کافئین

7- مواد لازم جهت تهیه قهوه ترک را بنویسید؟ یک قاشق مربا خوری قهوه + یک  ونیم قاشق مربا خوری شکر + یک فنجان شیر یا آب سرد

8- مواد لازم جهت تهیه نسکافه را بنویسید؟ یک قاشق مربا خوری نسکافه + دوقاشق مربا خوری شکر + یک فنجان شیر یا آب جوش

9- خامه قهوه چیست؟ کف روی قهوه را خامه قهوه گویند که باید بین تمام فنجانها سر شکن شود.

10-  چای ، قهوه و نسکافه را چگونه بهتر است نگهداری کنیم؟ در ظرف در بسته ، تاریک وخشک

11-  بار چیست؟ شیره ی  شکر را بار گویند که در قنادیها کاربرد دارد.

12- چگونه شربت سکنجبین را معطر می کنیم؟ با نعناع تازه

13- فاصله میهمانها بر سر میز غذا بهتر است ......... باشد. 75 سانتی متر

14- هنگام سرو غذا از کدام سمت میهمان باید پذیرایی کنیم؟ از سمت چپ

15- برای میز صبحانه  بهتر است از رومیزیهایی  ................. ودستمال سفره های ................ استفاده نمود. رومیزی با رنگهای شاد و دستمالهای گلدوزی شده

16-  برای میز شام ونهار  بهتر است از رومیزیهایی با رنگهای   ............ واز جنس................ استفاده نمود. رومیزی با رنگهای روشن و از جنس کتان

17- هر یک از وسایل زیر را در چه قسمتی از میز غذا بهتر است بچینیم؟

قاشق : سمت راست بشقاب غذا                                     چنگال : سمت چپ بشقاب غذا                                کارد غذا خوری : سمت راست بشقاب غذا طوری که تیغه آن به سمت بشقاب باشد

نان : سمت راست میهمان                                              لیوان : بالای کارد و قاشق

18-دستمال سفره میز صبحانه را .......... ومیز ناهار وشام را به شکلهای .......... آماده می کنند. برای صبحانه ساده مثل اشکال هندسی و برای شام ونهار زیباتر مانند انواع گلها آماده می کنیم.                      

  • نمونه سوالات تستی هنر در خانه:

1-كارامل كردن يعني چه ؟الف)درست كردن ماكاروني        ب)حرارت غير مستقيم      ج)حرارت د)آب كردن شكر2-موارد زير جهت تهيه چه نوع غذايي استفاده مي شود ؟زرشك+زرده تخم مرغ+گلاب+زعفران+ماست+مرغ+برنج الف)ته چين مرغ                   ب)زرشك پلو با مرغ               ج)پلو با مرغ               د)مرصع پلو3-چاي گل زيرفون چه خاصيت دارويي دارد ؟الف)ضد نفخ               ب)مفيد براي قلب                  ج)درمان ناراحتي هاي كليه و مثانه    د)مدر4-براي تهيه ي خامه كيك براي هر 75 گرم خامه ...... پودر قند مورد نياز است . الف)يك قاشق مرباخوري      ب)يك قاشق سوپخوري      ج)2 قاشق مرباخوري     د)2قاشق سوپخوري5-چه موقع سس سالاد را بايد اضافه نمود؟الف)قبل از تهيه سالاد    ب)وقتي سالاد آماده شد        ج)هنگام صرف سالاد                     د)در حين تهيه سالاد6-قسم خوردن نشانه ي .......... بوده و تكرار آن ارزش سوگند را از بين مي برد ؟الف)راستگويي         ب)دروغگويي          ج)عدم اعتماد به نفس        د)بي شخصيتي7-موم عسل چه تأثيري در ساختن شمع دارد ؟الف) باعث درخشندگي مي شود               ب)شمع به راحتي از قالب جدا مي شود  ج)به شمع جلا مي دهد                     د)از شكستن و خرد شدن شمع جلوگيري مي كند8-چنانچه برنج هنگام جوشيدن خرد شود الف)به آب در حال جوش سركه اضافه مي كنيم            ب)روغن به آب اضافه مي كنيمج)نمك به آن اضافه مي كنيم                                 د)حرارت را تندتر مي كنيم9-يك قاشق سوپخوري شكر مساوي است با ............ گرم الف)125       ب)20            ج)25         د)3510-براي تهيه ژله ميوه در منزل براي هر پيمانه آب ميوه ...... ژلاتين استفاده مي كنيم .الف)4 ورق  ب)2 ورق   ج)3 ورق    د) 1 ورق11-اگر مايع كتلت شل شد براي رفع اين اشكال چه ماده اي را به مواد اضافه مي كنيم ؟الف)آرد نخودچي            ب)تخم مرغ     ج)گوشت   د)پياز12-بهترين ظرف در تهيه شربتها و مرباها ....... مي باشد . الف)ظروف استيل         ب)ظروف روحي          ج)ظروف لعابي        د)ظروف مسي13-طريقه اندازه گرفتن دست در خياطي به چه شكلي مي باشد ؟الف)دست به كمر   ب)دست افتاده باشد   ج)دست روي سينه    د)دست به طرف بالا باشد14-اين خطوط آرامش خاصي را در بيننده بوجود مي آورد ؟الف)خطوط عمودي     ب)خطوط مايل   ج)خطوط منحني   د)خطوط افقي15-براي اندام بلند و خيلي باريك بهتر است از چه لباسهايي استفاده نمائيد ؟الف)دامنهاي كلوش و بلوزهاي چين دار   ب)برشهاي پرنسي ، دوپيس و دامنج)خطوط مايل پارچه هاي درشت و آهار دار                 د)دامنهاي راسته و تنگ16-اندازه دور مچ چه مقدار است ؟الف)مقدرا دور مچ+اضافه درز+جادكمه و دكمه               ب)مقدار دور مچ+جادكمهج)مقدار دورمچ+اضافه درز                                      د)مقدرا دورمچ + جادكمه17-چه موقع ماسوره را مي توان جا انداخت‌؟الف)مادامي كه ميله نگه دارنده سوزن پايين باشد           ب)مادامي كه ميله نگه دارنده سوزن بالا باشدج)مادامي كه كار پيش بر بالا باشد                                      د)مادامي كه كار پيش بر پايين باشد18-يقه جلو بالا تنه پيراهن زير نوزاد چند سانتي متر مي باشد .الف)4×4       ب)5×5             ج)4×3           د)5×419-براي دوخت نقوش سجاده از كدام دوخت استفاده مي شود ؟الف)توپردوزي              ب)ساقه دوزي             ج)گره فرانسوي           د)بست دوزي20-در چه پارچه هايي به جاي كوك شل مي توان از كاغذ كاربن استفاده كرد ؟الف)پارچه هاي گيپور    ب)پارچه هاي مخمل     ج)پارچه هاي آستر       د)پارچه هاي مشكي21-از ژانت براي اتوكشي چه قسمتهايي از لباس استفاده مي شود ؟الف)كمر و مچ لباس      ب)شانه ، مچ و يقه                 ج)پنس هاي لباس   د)درزها و پنس هاي لباس22-چرخ اورلوك نام ديگر كدام چرخ است ؟الف)چرخ پس دوز           ب)چرخ دكمه دوز            ج)چرخ كامپيوتري          د)چرخ سردوز23-روش اندازه گيري جادكمه چگونه است ؟الف)طول جادكمه 5 ميلي متر بيشتر از قطر دكمه       ب)طول جادكمه 3 ميلي متر بيشتر از قطر دكمهج)طول جادكمه با قطر دكمه برابر است                   د)طول جادكمه نسبت به نوع لباس محاسبه مي شود24-براي تميز كردن لكه چربي حيواني از چه ماده اي استفاده مي شود ؟الف)تتراكلروكربن            ب)آب گرم و صابون      ج)بنزين سفيد                       د)آمونياك25-هنگام شستشوي البسه كدام نوع را نبايد روي بند آويزان نمودالف)البسه پشمي      ب)البسه حرير        ج)البسه كتان          د)البسه ابريشمي26-در قلاب بافي علامت T نشانه چيست ؟الف)پايه بدون زنجيره         ب)بافت زنجيره       ج)پايه دور زنجيره     د)دو پايه مجتمع27-براي بافت لباسهاي مختلف نوزاد كدام كاموا مناسبتر است ؟الف)سه رشته ايي       ب)دو رشته ايي           ج)چهار رشته ايي     د)پنج رشته ايي28-هنگام تهيه ماسك براي پوست چرب از كدام قسمت تخم مرغ بايد استفاده كرد؟الف)سفيده تخم مرغ      ب)سفيده و زرده تخم مرغ     ج)زرده تخم مرغ     د)اصلاً از تخم مرغ استفاده نمي كنيم29-گلهاي بلندر را با چه موادي مي شوئيم ؟الف)پودر صابون و‌ آب گرم        ب)صابون و‌آب سرد      ج)پودر رختشوئي و آب سرد       د)پودر رختشوئي و آب گرم30-براي بزرگ تر نشان دادن اتاق از چه نوع فرشي بايد استفاده كرد ؟الف)فرشهاي تيره      ب)فرشهاي روشن          ج)فرشهاي نقش دار          د)فرشهاي ساده31-كار عنصر بي متال چيست ؟الف)جهت كنترل اتصال كوتاه                         ب)جهت كنترل اضافه بار   ج)جهت كنترل اتصال كوتاه و اضافه بار            د)جهت روشن و خاموش كردن32-رنگ استاندارد سيم ارت چه رنگي مي باشد ؟الف)سبز و آبي         ب)سبز و قرمز              ج)زرد و آبي         د)سبز و زرد 33-كمپوست چيست ؟الف)تبديل برگ گياهي به كود              ب)تبديل لاشه حيوانات به كودج)مخلوط كود حيواني و انساني              د)تبديل زباله به كود34-گياهاني كه از كاشتن بذر بوجود مي آيند با چه شيوه اي تكثير مي يابند ؟الف)تكثير مستقيم        ب)تكثير غير مستقيم           ج)قلمه زدن         د)پيوند زدن35-علائم وجود شته يا شپشه در گياه چيست؟الف)گياه ضعيف مي شود ، برگها شكل خود را از دست مي دهد         ب)زير برگها تار سفيد ايجاد شود ج)برگهاي مبتلا لكه لكه مي شوند                                       د)برگهاي مبتلا خاكستري شده ترد مي شود . 

نمو نه سوالا ت تشر یحی هنر در خانه (1) 

  1-اب ، نان و پنير در سر سفره غقد به چه منطوري مي باشد ؟2-استفاده از جوهر ليمو هنگام تهيه مربا به چه دليل مي باشد ؟3-مواد لازم جهت تهيه خمير پيتزا را نام ببريد ؟4-اندازه سوزن گلدوزي بستگي به چه عواملي دارد؟5-براي تهيه الگوي پيش بند از چه الگويي استفاده مي شود ؟6-كوك راهنما در آستين چيست ؟7-دوخت زيپ با چرخ يا با دست در هر دو سمت از چه جهتي بايد انجام گيرد ؟8-اليافي كه براي تهيه كاموا از آنها استفاده مي شوند را نام برده و از هر كدام دو مثال بزنيد ؟9-براي داشتن تناسب اندام ابتدا بايد چه مواردي را رعايت نمود؟10-براي خمير گل چيني پس از خشك شدن چه اتفاقي مي افتد؟11-عمل فيوز حرارتي در جارو برقي چيست ؟12-كارترموستات و المنت را به ترتيب بنويسيد ؟13-مقاومت الكتريكي يك سيم هادي با فرمول آن نسبت ... و با سطح مقطع آن نسبت ..........دارد . 14-عوامل محيطي مؤثر بر رشد گياهان را فقط نام ببريد؟ (5 مورد)15-اگر شدت نور از حد مناسب بالاتر باشد چه پديده اي در گياه رخ مي دهد ؟

نمونه سوالات تشر یحی هنر در خانه(2)

1-كار پوست چيست ؟2-كمبود ويتامين ب كمپلكس چه عوارضي را به دنبال دارد ؟3-فرق ماسك با پك را بنويسيد ؟4-براي پوست چرب از كدام قسمت تخم مرغ استفاده مي كنيم ؟5-از ماسك هويج براي از بين بردن چه عارضه ي پوستي استفاده مي كنيم ؟6-استفاده از كرم ضد آفتاب از چه عوارضي جلوگيري مي كند؟7-براي زنده كردن موهايي كه در اثر عوام مختلف درخشش خود را از دست داده اند از چه موادي مي توان استفاده كرد ؟8-براي داشتن تناسب اندام ابتدا بايد چه مواردي را رعايت نمود ؟ گل و گياه1-در كدام نوع از گياهان عمل تعرق به آهستگي انجام مي شود؟2-اگر شدت نور از حد مناسب بالاتر باشد چه پديده اي در گياه رخ مي دهد ؟3-ويژگي هاي خاك را از نظر شيميايي و فيزيكي بنويسيد ؟4-براي اصلاح خاك از چه موادي استفاده مي شود ؟5-سله چيست ؟6-گياهان را به چند روش تكثير مي كنند نام برده و براي هر كدام 4 مثال بزنيد ؟7-بيل زدن خاك در چه فصلي بهتر انجام مي شود؟8-ياس زرد ميزان نور و رطوبت خاكش چگونه باشد بهتر است ؟9-مهم ترين نقش PH خاك و رشد گياه را بنويسيد ؟10-عوامل محيطي مؤثر پر رشد گياهان را فقط نام ببريد ؟ (5 موردآشپزي1-مشخصات ماهي تازه را بنويسيد ؟2-مزاياي استفاده از مايكرويو را نام ببريد؟3-معايب استفاده از فريز را نام ببريد ؟4-مزاياي بخار پز كردن را بنويسيد ؟5-چهار مورد از نكات تهيه خورش را بنويسيد ؟6-مواد لازم جهت تهيه خمير پيتزا را نام ببريد ؟7-اگر مايع كتلت شل شد چه موادي را به آن اضافه كنيم ؟8-استفاده از جوهر ليمو هنگام تهيه مربا به چه مقدار مي باشد ؟9-براي هر ليوان آب يا آب ميوه كه به حالت ژله در آيد چند ورق ژلاتين لازم است ؟10-سس سالاد را چه موقع بايد اضافه كرد چرا ؟11-كار اسپري سيليكون در شمع سازي چيست؟12-كار كريستال شين در شمع سازي چيست ؟13-براي به دست آوردن رنگ فيروزه اي چه رنگ هايي را بايد مخلوط نمود ؟14-آب و نان و پنير در سرسفره عقد به چه منظوري مي باشد ؟15-مزاياي استفاده از سفره جهت غذا خوردن در منزل چيست ؟16-مواد مورد نياز جهت تهيه ته چين مرغ را بنويسيد ؟ تغيير لوازم خانگي1-قابليت هدايت فلزات را به ترتيب بنويسيد ؟2-كليد حفاظت جان چيست ؟3-نيمه هادي ها چه اجسامي هستند ؟4-كار الكتريكي  را تعريف كنيد و واحدهاي ان را بگوئيد ؟5-كار فيوز چيست و انواع آن را نام ببريد ؟6-كار فاز متر چيست ؟7-قسمت هاي الكتريكي سماوربرقي را فقط نام ببريد ؟8-كار فيوز حرارتي در جاروبرقي چيست؟9-اتصال بدنه يعني چه ؟10-در نگهداري از آب ميو.ه گيري چه نكاتي را بايد رعايت كرد ؟ (4 مورد)11-كار شناور كولر آبي را توضيح دهيد ؟12-موتور فيش باخ چه موتوري است ؟13-انواع ماشين لباس شويي را نام ببريد ؟14-چند نوع كف پوش داريم و چگونه بايد از آنها نگهداري كرد ؟15-اصول كاريخچال (جهت خنك كردن) را توضيح دهيد ؟ گلدوزي 1-ميزان كردن نخ زير (ماسوره) چگونه انجام مي شود ؟2-در چه پارچه هايي به جاي كوك شل مي توان از كاغذ كاربن استفاده كرد ؟3-چرخ اورلوك نام ديگر كدام چرخ است ؟4-طول شكاف يقه چند سانتي متر است ؟5-از ژانت براي اتوكشي چه قسمتهايي از لباس استفاده مي شود ؟6-ولو لورت تخته مخصوصي اتوي چه پارچه هايي است ؟7-دوخت زيپ با چرخ يا با دست در هر دو قسمت بايد از جهت .................. به ................... انجام گيرد.8-روش اندازه گيري جادكمه چگونه است ؟9-كوك راهنما در آستين چيست ؟10-طول و عرض كادر براي لباس زير نوزاد چند سانتي متر است ؟11-در يقه گرد گودي يقه ها در پشت چند سانتي متر بازتر مي شود ؟ 5/0 الي 1 سانتي متر 12-براي تهيه الگوي پيش بند از چه الگويي استفاده مي شود ؟ از الگوي اساسي پيراهن زير نوزاد 13-اندازه سوزن گلدوزي بستگي به چه عواملي دارد ؟14-نخهاي مورد استفاده از در گلدوزي را نام ببريد ؟15-براي دوخت نقوش سجاده از كدام دوخت استفاده مي شود ؟16-انواع دوختهاي اوليه گلدوزي را نام ببريد ؟17-اليافي كه براي تهيه كاموا از آنها استفاده مي شود به چند دسته تقسم مي شود نام برده و براي هر كدام 3 مثال بزنيد ؟  

نمونه سوالات فصل اول آراستگی (جزوه جدید)

1. کاا رلایه بیرونی  (اپیدرم) را بنویسید ؟  2. کا ر لایه میا نی (مزودرم ) را بنویسید ؟ 3. کا ر لایه اصلی (  آندو درم ) را بنویسید ؟ 4. پوستی که در مقا بل عوا مل خا رجی مثل با دمقا وم است  چه نوع پوستی است ؟ 5. روش مقا ربت از پوست چرب را بنویسید ؟ 6. در هنگا م مراقبت از پوست چرب از چه صا بونی نبا ید استفا ده کرد ؟ 7. چه عواملی باعث ایجا د پوست چرب می شود ؟  8. پوست حسا س چه نوع پوستی است و چگونه با ید از آن مراقبت کرد ؟   9. اشعه ی فرا بنفش خورشید چه تا ثیری بر روی پوست می گذارد ؟ 10. سیگا رچه تا ثیری بر روی پوست می گذارد ؟ 11. ورش چه تا ثیری بر روی پوست دارد ؟  12. با چه رو غن ها یی پا را م توا ن چرب نمود ؟  13. علا ئم کمبود ویتا مین B  در بدن بنویسید: 14. علائم کمبود ویتا مین  را در بدن نوشته ودر چه مواد غذایی یا فت می شود ؟ 15. کمبود ویتا مین در بدن چه عوار ضی دارد ودر چه مواد غذایی یا فت می شود ؟ 16. ویتا مین چه تا ثیری در بدن دارد و چگونه می توان وا رد بدن شود ؟  17. تا ثیر ویتا مین بر پوست بنو یسید ؟  18. کدا م ویتا مین ضد خونریزی است و کمبود آن ما نع بهبود زخم ها می شود ؟ 19. برای هر مورد دو نوع میوه یا گیا ه نا م ببرید ؟ الف) رفع خشکی پوست                                                                  ب) رفع جوش  ج) رفع لک پوست                                                                           د) خا صیت شفا ف کنند گی 20. زما ن استفا ده از ما سک بهتر است ............. بوده و جهت ما لیدن آن از .............. با شد . 21. از ما سک چند با ردر هفته می توا ن استفا ده نمود ومدت گذا شتن ما سک روی صورت چند دقیقه می باشد.؟   22. تا ثیر هر یک از ما سک ها زیر را بروی پو ست بنویسید ؟ الف) ما سک گوجه فرنگی                                       ب) ما سک توت فرنگی  ج) ما سک هلو                                                     د) ما سک آنا نا س  23. مهمترین گیا ها ن نرم کننده را نا م ببرید ؟ 24. هنگا م تهیه نرم کننده چگو نه موا د را به یکدیگر اضا فه می کنیم ؟ 25. چه عوا ملی با عث ایجا د پوست خشک می شود ؟

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:32  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
هدیه ای درون بادکنک

هدیه در بادکنک

فکر کنید چطور این عروسکها داخل بادکنک گذاشته می شود؟

طریقه گذاشتن اشیا مختلف در بادکنک

 

خوب برای این کار به دو نفر نیاز هست. در این کار  باید از اشیاء تیز و برنده اجتناب نمود.  همانطور که میدانید بادکنک کش

 

می آید و این کش آمدن اندازه ای دارد. خوب این مقدار برای گذاشتن عروسک و چیزهای دیگر کافی هست. ابتدا به

 

دوستتان بگویید تا دو  دست خود را در بادکنک باد نشده بگذارد طوری که دستش به ته بادکنک بچسبد .

 

هدیه در بادکنک

 

 حالا دهانه و داخل بادکنک را تا آنجایی که راه دارد بکشد تا برای قرار دادن

 

عروسک آماده شود. این نکته را فراموش نکنید که باید دستها کاملا

 

خشک  باشد. حالا ته عروسک را وارد بادکنک کرده و کامل داخل آن

 

بگذارید. شما میتوانید داخل بادکنک را هم رنگ آمیزی کنید دوباره  تاکید

 

میکنیم که از  اشیای برنده در داخل بادکنک جدا خودداری کنید.

 

 

 

هدیه در بادکنک

اگر کار قرار دادن عروسک و اشیای دیگر در بادکنک تمام شد به دوستتان

 

بگویید به آرامی دستش رابکشد بیرون و برای این کار به شما نیاز دارد شما

 

باید با دو دست خود بیرون بادکنک و جایی که دست دوستتان قرار دارد را

 

گرفته و بکشید تا به راحتی دست او بیرون بیاید. خوب وقتی که دستتانش

 

در آمد شما هم به آرامی بادکنک را رها کنید .

 

حالا بادکنک برای باد کردن آماده هست .

 

انواع هدایایی که می توانید درون بادکنک قرار دهید:

 

۱- انواع عروسک

 

این کار پر طرفدارترینه! شاید عروسکی که انتخاب می کنید خیلی گرون نباشه ولی می دونید با اینکار چه جلوه ای پیدا می کنه؟

 

هدیه در بادکنک

۲- لباس و پارچه

 

اینجاست که چشمای همه مهمونا از تعجب گرد میشه و می پرسن این رو چه جوری کردید توی بادکنک!!!!!!!!!!!!!

 

۳- دسته گل

 

هم دسته گل مراسم های مختلف و هم حتی دسته گلی که وسطش حلقه نامزدی قرار می گیره.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:28  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
با سلام

دوره ی ضمن خدمت غیر حضوری شیرینی پزی(۱۶ ساعت) با پی گیری های گروه آموزشی مدیریت خانواده استان در نیمه ی اول بهمن ماه برگزار میشود.تاریخ دقیق امتحان متعاقبا اعلام می شود.

منابع این آزمون توسط گروه آموزسی به مناطق ارسال شده است . هنر آموزانی که مهارت های مدیریت را در سال جاری تدریس میکنند می توانند در این دوره شرکت نمایند.

                                                                                                    با تشکر

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:24  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

بارم بندی هنردرخانه قسمت عملی:

1-توانایی آشپزی و پذیرایی از میهمان ............. 7 نمره از 20

2- خیاطی و لکه زدایی .......................... 6 و نیم  "   "

3-گلدوزی .........................................  1   "   "

4-بافتنی .........................................   1   "   "

5-گلسازی ....................................... یک و نیم   "    "

6-پرورش گل و گیاه ............................ 1  "    "

7-آراستگی .....................................  75 صدم  "    "

8-چیدمان ....................................... 75 صدم  "   "

9- نگه داری لوازم خانگی ..................... نیم "   "

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:14  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 

بارم بندی سالم زیستن پیشرفته :

توانایی عنوان توانایی کل ساعت ساعت عملی نمره عملی ساعت نظری نمره نظری ساعت در هفته
1 تشخیص علائم اولیه وراههای پیشگیری از بیماریهای مهم و شایع 40 15 3 25 4ونیم 1ساعت و 20دقیقه
2 مراقبت از بیمار در خانواده 28 15 3 13 2و25صدم 1ساعت
3 مراقبت از مادر و کودک در خانواده 65 30 6 35 6و25صدم 2ساعت
4 بکارگیری اصول بهداشت و مراقبتهای دوران بلوغ 20 10 2 10 1و75صدم 40دقیقه
5 بکارگیری اصول مراقبت از سالمند 44 20 4 24 4و25صدم 1ونیم ساعت
6 آموزش بهداشت وجلب مشارکت افراد خانواده 15 10 2 5 1 نیم ساعت

جمع

20
20 7ساعت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:12  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
بارم بندی سالم زیستن مقدماتی:

توانایی عنوان توانایی کل ساعت ساعت عملی نمره عملی ساعت نظری نمره نظری ساعت در هفته
1و2و3 تشخیص عوامل موثر بر سلامت وبیماری
استفاده از خدمات بهداشتی در جامعه
بکارگیری اصول بهداشت فردی
37 22 سه ونیم 15 دو و نیم 1ساعت و10دقیقه
4و5 تامین محیط بهداشتی در خانه
حفاظت از محیط زیست
34 16 دو و نیم 18 3 1ساعت
6و7 تنظیم برنامه غذایی مناسب خانواده
بکارگیری اصول بهداشت غذا
55 20 3 35 5/5 1ساعت و 50 دقیقه
8 تامین شرایط مناسب بهداشت روانی در خانه 40 15 دو ونیم 25 4 1ساعت و 20دقیقه
9 تشخیص منشا حوادث خانگی 12 5 1 7 1 20دقیقه
10 انجام کمکهای اولیه و امدادرسانی 70 45 7ونیم 25 4 2ساعت و 20دقیقه

جمع

20
20 8ساعت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:11  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی | 
توضیح در باره کتابهای هنر در خانه :

پود مان هاي گلدوزي و بافتني در چاپ كتاب از قلم افتاده است . باتوجه به لزوم تدريس اين پودمان ها بر اساس استاندارد مجموعه هشتم از منابع درسي سال گذشته  براي تدريس استفاده گردد.

پودمان نگهداری لوازم خانگی همانند سال قبل از ابتدای واحد کار پنجم تدریس شود.


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 12:10  توسط شهناز ربیعی وزینب رئیسی |